Server Obludárium  
Z našich akcí - Podzimní zayachtání  
Na jaře se nám na moři docela zalíbilo a tak jsme se rozhodli dát si ještě repete. A že bychom si mohli zkusit půjčit trochu větší loď, pro jistotu ne víc jak 12 metrů. Žádná taková ale k mání nebyla a tak jsme přišli k Bavarce 42 - od nehtu k rolfoku třináct a půl metru. Chtěl jsem si to nějak představit a ukázalo se, že stěžeň je vysoký jak panelák naproti. Ten má šest pater. Do Chorvatska tedy jsme vyráželi s optimismem. Zejména já.
Nakonec se ale ukázalo, že tahle Bavárka je fakt moc povedená loď, rychlá, výborně ovladatelná a opravdu pooohodlná.

Tiger - 03 Tigří sny

Do Chorvatska je to půl dne cesty, takže máte dost času si představovat, jaká bude. A pak tam najednou jste, v kanceláři vám řeknou, jak se jmenuje, a poprvé vstoupíte na palubu. Tentokrát to byl "Tiger". Jak už jsem naznačoval, 13,5 metru radosti, 4 metry na šíř, výtlak skoro 9 tun, výška nad hladinou 18,4 metru, ponor 2 metry. Čísla ale nejsou to podstatné, podívejte se.

Ticho před ... Ploče

Obzvláště silně fouká bóra v oblasti mysu Ploče ... praví pilot. Zatím vždy, když jsme míjeli maják Mulo, který je na útesu před Ploče, nám vítr buď úplně grejznul, nebo alespoň na chvíli vypadl. Až se bojím, co tam jednoho dne potkáme.

ticho pred - 06
Elaaa - 07 Eláááá ...

Takhle to vypadá, když začne foukat. Podobně, jako se nedá vyfotit prudký svah, nedají se vyfotit vlny. Na snímku to vyhlíží, jak když jedem po rybníce, ale nenechte se mýlit, dva metry mají s rezervou.

...hop!

Rozfoukalo se zničeho nic. Ptt. Silver na naléhavou žádost nastoupil k refování hlavasky oděn v kulicha a jégrovky, od pohledu poněkud řídké. Chvíli překvapeně pozoroval vodu zaplavující na levoboku střešní madlo, nicméně následně přiložil ruce na dílo a bylo všechno v klidu.

... hop! - 08
Zivacka - 09 Zívačka

Vítr 30 -- 35 uzlů, nuda, v tom přeci běžně jezdíme, naznačuje ptt. Silver hned, jak vyměnil nekližé za daleko příhodnější šturmáky. Nenechte se ale mýlit, ještě před chvílí jezdil po palubě jak motorová myš.

Pan řídící

Když posádce otrnulo, vznikla ukrutná fronta na kormidlo, neb každý si chtěl zkusit, jak se vede loď ve větších vlnách. Zde pro příklad vydává ze sebe to nejlepší ptt. Rumík. A má tam i taktika :-)

Pan ridici! - 10
Neni tam - 14 Není tam?

Venuše prý vystoupila z mořské pěny. Což o to, pěny jsme si užili dost. Zde lze vidět, že ptt. Silver starostlivě vyhlíží, aby Venuši nedejbože nevjel na palec, kdyby náhodou vystoupila. Jenomže nevystoupila. I tak jsme se báječně svezli.

Šlofík

První dva, tři dny bývá ptt. Kuleš zádumčivý. Propadá do hlubokého zamyšlení krátce poté, co loď opustí kotviště, a zahloubán v meditaci setrvává až do doby, kdy loď opět pokojně stojí na kotvě. Tady se Tiger činil, 8 uzlů ostře proti větru ve dvoumetrových vlnách, nádhera. Až jsme měli bobky, aby nám pantáta nevystoupil. Toho ovšem nemohlo vyrušit nic, po delším předstírání, že tam není, se akorát chytil madla.

slofik - 15
klidne rano - 17 Klidné ráno

Po svištění větru v takeláži a nárazech lodi na vlny, kymácení, neustálých sprškách vodní tříště a boji s časem je vjezd do maríny podoben zázraku. Tichá voda, klid, bezvětří. Vyvážete loď na molo, uklidíte na palubě i v podpalubí, ve sprše opláchnete sůl z organismu a vtlačíte do hlavy teplý gáblík. A když vám trochu otrne, můžete jít očumovat ostatní lodě. Nemá to chybu.

V ráji

Jestli někde je jachtařský ráj, musí vypadat tak nějak jako marína na Sv. Klementu. Průzračná voda s hejny ryb, vonící pinie okolo, ticho, klid. Šolich, jako měl pán, co tam seděl na čele prostředního mola, bych chtěl mít k stáru taky. Uprostřed té pohody si chytal rybky, když přijela loď, tak jim ukázal buď doleva, nebo doprava a měl zas na hodinu vystaráno.

v raji - 18
zas na ceste - 20 Zas na cestě

Ať je v maríně sebelépe, druhý den vás to zase táhne na moře. A protože už jsme se vraceli domů, jeli jsmě zpět. Vítr si toho ale ještě nestačil všimnout, a tak to bylo výjimečně po větru.

Motýl

Po větru si můžete vypíchnout genuu spinakrovým pněm proti hlavasce. Z dálky to není moc elegantní, ale je to super pohodlná jízda. Můžete se opalovat, nehoupá to, nešplouchá a vlastně ani nefouká - i když fouká. Sen všech turistů.

motyl - 21
veget - 22 Veget

Když je ten správný vítr ze správného směru, můžete plout nejen rychle a přímo k cíli, ale i velmi, velmi pohodlně. Dáte baštu, zahrajete mariášek, upijete vínka, pokecáte s přáteli, chytnete bronz, loď vám k tomu tiše šumí. Co víc si přát. O tom se suchozemcům ani nezdá.

Večerní Trogir

Večerní města mají zvláštní kouzlo. O přístavech jako je Trogir to platí dvojnásob. Utichne ruch, na molu se procházejí poslední výletníci, můžete jen tak sedět na palubě a kochat se atmosférou, nebo vzít svetr a jít někam na víno a něco dobrého.

Vecerni Trogir - 23
Vyrad - 24 Výřad

Už na jaře s Cecilkou jsem po Elánech měl pocit, že je to loď, za kterou není třeba se stydět. Tiger byl v tomto směru ještě lepší, dvaačtyřicítka je móóóc pěkná loď. Ovšem tentokrát jsme byli u mola v Trogiru vyloženě do počtu. Nepochodil ani pán s nóbl kruiserem v popředí. Králem byl Happy Joss. Pro srovnání, ten zdánlivě malinkatý druhý stěžeň zprava jsme my. Jak jsem říkal, je vysoký jako šestipatrový dům.

Hodně Happy Joss

Když máte opravdu dobrý joss, můžete si po světě jezdit i s takovou lodí, jako byl Happy Joss. Jednoduché, účelné, nádherné. Druhý den na ten svůj nebetyčný stěžeň postavil plachty a jakoby mimochodem zmizel za obzorem. Z nerezový bruce kotvy na přídi jsem byl tumpachovej. A to nemluvím o hlavních vinšnách, který měly půl metru v průměru.

Hodne Happy Joss - 26
Pokochani - 30
Česká soda

Já fotil. Já nevím, co tam Petra s Petrem tak se zájmem vyhlížejí. Že by se tam za obzorem začala počala vynořovat ona kónická láhev s nápisem Česká soda?

Pokochání

Když se nabažíte posedávání po palubě, můžete s lehnout třeba do plachty. Je to pohodlné, výhled také není špatný, jenom musíte dávat pozor, kdy začne kormidelník otáčet. V lepším případě by vás ráhno hodilo až do moře. (Petra)

Ceska soda - 13
Ten umi to a ten zas tohle - 27
Rybaříci

Petra to zkoušela s prutem, Silver zase chtěl rybku dohnat a v čestném boji oči v oči zakousnout. Oba s podobnými výsledky.

Ten umí to a ten zas tohle

Není pochyb o tom, že v české kotlině umíme spoustu věcí. Stavba lodí k nim ale asi nepatří. Tady se můžete podívat jak na to.

Rybarici - 31
Plnou parou na Murter - 28 Plnou parou na Murter

Uznávám, že už to začíná být trochu monotónní, ale když to jede, tak je to prostě nádhera. S ostrovy Lavdara a Kaprije za zády si to šineme po úplně hladkém moři směrem na Murter. Bylo to proti větru, ale i tak jsme do večera měli za sebou 55 mil. (Silver)

Poslední večeře pánů

Jako již tradičně jsme se na Murteru z úsporných důvodů tlačili do městského přístavu. Tentokrát tam ale bylo dost narváno. Nakonec jsem uviděli pod českou vlajkou plující Kiladu. Její kapitán z nás dvakrát nadšený nebyl. Ani jsem se mu nedivil, byli jsme aspoň dvakrát větší. Nakonec ale svolil, abychom se na ně vyvázali. Tak ještě jednou díky. Večer jsme se naposledy šli projít, nazítří nás čekal návrat do Sukošanu.

Cestou z hradu - 29
JIny nahled na vec - 32 Jiný náhled na věc

Fotek, jak vypadá loď nad hladinou je spousta. Ovšem vyfotit si loď pod vodou, to je jiná. Můžete se podívat. Myslím, že i takhle je bavárka moc hezká. Odborník ocení detail šroubu, ze kterého může usoudit, jak s lodí manévrovat v omezeném prostoru.

Námořní snění

Vylezl jsem s foťákem zpod hladiny a ještě jednou si zmáčknul Tigera na památku. Nakonec nezbylo než říci, že to je pěkná umělecká fotka :-)

Namorni sneni - 33

 

Není-li uvedeno jinak, obrázky vyhotovil, oskenil, upravil a slaboduchostmi opatřil © Tonda 2002.